Jdi na obsah Jdi na menu
 


K prameni Lužické Nisy a rozhlednám Nisanka a Černá Studnice

14. 9. 2010

Zprvu jsem přemýšlel, zda k tomuto výletu vůbec  něco psát. Ale aspoň budou mít další možnost rozhodnout se, jakým způsobem tato místa, která bych rozhodně nezavrhoval, navštívit.

Ranní probuzení dávalo tušit, že tento den nebude mít moc, co nabídnout. Rozhodl jsem se tedy, dát mu nějaký ten náboj. Předpověď počasí mluvila jasně, celý den bude zataženo, nebo pršet. Takže naházet do batohu něco suchého na převlečení a vyrážíme…

Z Liberce jsem dojel vlakem do Jabloneckých Pasek. Odtud začíná stoupání k chatě Kynast a dále po Novovesském hřebeni k první rozhledně na cestě, Nisance. p9140004.jpg

Nisanka byla postavena mezi roky 2005-2006 a její kovová konstrukce, sloužící i jako vysílač, dosahuje výšky 35m. Bohužel jsem přišel mimo návštěvní dny, takže výhled byl mým očím uzamčen.

Vydal jsem se tedy dál  po naučné stezce, která mě po dobře udržovaných dřevěných chodníčcích dovedla k prameni Lužické Nisy. Pramen byl upraven a osazen kamennou pamětní  deskou.

Od pramene pokračuje naučná stezka na vrchol Černé Studnice (869m n. m.), kde byla v roce 1905 vystavěna kamenná rozhledna totožného jména. Tady jsem měl více štěstí, a tak jsem mohl po 91 schodech vystoupat na 26m vysokou věž. Tím však mé štěstí končí, na věži se spustil slejvák jaký umí uvařit snad jen Muhu a výhled byl ten tam. Nezbylo než se odebrat na pivo a česnečku do přilehlé restaurace, za níž turistickému spolku pro Jablonec a okolí děkuji. Když jsem vše snědl, vypil a trochu se ohřál nezbylo než se smířit s tím, že déšť asi jen tak neustane. Zaplatil jsem, pěkně poděkoval a vyrazil vstříc svému osudu. Cesta vedla po malé silničce směrem na Rádlo, ale ani odlehlost silnici neuchránila od toho, aby  po ní jezdily  náklaďáky s větrem o závod. Po pár minutách jsem byl promočený až na kůži a tak jsem se rozhodl, že nebudu pokračovat v cestě až na Císařův kámen a pomalu jsem sešel do Jablonce n. Nisou.

Cesta špatná nebyla, ale protože vede většinu času po asfaltkách, doporučoval bych jí absolvovat spíše na kole, nebo, ač to nerad říkám: zahodit pohorky do skříně, nasadit papuče a projet si  jí autem….

Trasa: cca 12km

Terén: mírný

Počasí: zataženo/déšť

autor: Vítek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář